Prahory
Prahory
(Archaikum)
Časový interval prahôr je zhruba od 4 – 2,5 mld. rokov. Je to najstaršia éra zeme, ktorá trvala najdlhšie.
Začiatok Prahôr je poznamenaný veľkou vulkanickou činnosťou (omnoho vyššou ako dnes).Prakontinent obklopený praoceánom sa postupne rozpadával a tvorili sa jadrá budúcich kontinentov. Začala sa vytvárať Pevninská Kôra Ako základ budúcich kontinentov
V pribehu prahôr a starohôr došlo k opakovanej horotvornej činnosti. Vzniknuté pohoria sa postnupne rozrušovali vonkajšími geologickými procesmi.
.
Vznik pohorí v archaiku
Tektonické pohyby v archaiku sa delia na štyri úseky:
- 3 200 – 2 700 mil. rokov: Prvé veľké horotvorné pohyby Zeme, známe ako pilbarská, luanská, saanska a uivacká tektonická fáza. Tieto tektonické pohyby zasiahli všetky časti zemského povrchu.
- 2 700 – 2 600 mil. rokov: Začiatok ďalšej fázy globálneho vzniku pohorí. Zaraďuje sa sem kenorská, laurentínska a wanipigská tektonická fáza.
- 2 700 – 2 200 mil. rokov: Vznik archaických formácií na Baltskom štíte nazývaných saamidy.
- 2 600 – 2 200 mil. rokov: Odohrala sa algomská, chariská a unataciská tektonická fáza.
Asi pred 3750 mil. rokmi v Grónsku a asi pred 3500 mil. rokmi v Zimbabwe vznikli najstaršie Chromitové ložiská na svete.Miestami majú zvýšený obsah platiny. Chromitové ložiská vznikali v podmorských lávových výlevoch, v ktorých bola prítomná extrémne bázická magma. Z magmy kryštalizovali mafické minerály ako sľuda, olivín bohaté na mangán a železo.
Chromit Platina
Prvé Usadené Horniny
Prvé Usadené Horniny vznikali pred 3500 mil. rokmi v južnej afrike a Austrálií.Na rozdiel od vyvretých Hornín, Ktoré sa vytvárali stuhnutím prúdom magmy, Usadené (Sedimentárne) vznikali rozrušením už jestvujúcich hornín zemskej kôry a udsadením materiálu, z ktorého boli vybudované, vo vode alebo na súši.Najstaršie usadené horniny sa vytvorili na morskom dne nedaleko pobrežia.
Príklad Usadených Hornín - Travertín
Veľmi významnou skutočnosťou bol vznik biosféry - objavenie sa života. Predpokladá sa že živá príroda sa vyvíjala postupne, od najjednoduchších foriem života až po najzložitejšie.
V prahorách sa objavili v hydrosfére pred viac ako 3 miliardami rokov prvé preukázateľné formy života vo forme baktérii a siníc, Ktoré sú základom dnešných živých organizmov.
Koncom Prahôr pred 1,5 Miliardami Rokov sa pravdepobodne vyvinuli bunky s typickým jadrom, ktoré zabezpečovalo dokonalejšie riadenie životných procesov. Neskôr pri prvotnej fotosyntéze začali sinice a riasy uvoľnovať do prostredia kyslík.
Baktérie Sinice